wrzesień 2015

PROJEKT: CV Show

Jesteś kobietą, której życie ostatnio kręci się wokół słów „mama”, „dom”, „codzienność”? Oczekujesz potomka, już urodziłaś, a może macierzyństwo dopiero planujesz? Jesteś pomiędzy domem, a przyszłą lub obecną pracą? Szukasz nowej drogi?
Jeśli tak – zgłoś się do projektu CV SHOW i zrealizuj wspólnie z innymi kobietami spektakl oparty na prawdziwym życiu! Zapraszamy do udziału w projekcie mamy aktualne i przyszłe. Starsze i młodsze. Najchętniej z dzielnicy Wola i z Wolą związane, ale również wszystkie chętne Warszawianki!

CV SHOW to projekt teatralny, na który składa się cykl warsztatów teatralnych oraz coachingów kreatywnych. Efektem pracy na warsztatach trwających od września do grudnia 2015 będzie spektakl teatralny zaprezentowany na warszawskiej Woli. Scenariusz przedstawienia powstaje na bazie tekstów napisanych przez uczestniczki projektu: historii, wspomnień i refleksji. Jest także zapisem improwizacji, które tworzone są podczas prób. Konwencja spektaklu będzie zakładała wykorzystanie technik improwizacji oraz aktywne włączanie publiczności w tytułowe SHOW. Dlaczego CV? Ponieważ kobiety grające w przedstawieniu pokażą siebie, podzielą się swoimi dokonaniami, opowiedzą o marzeniach i oczekiwaniach zawodowych...

Projekt jest realizowany przez Ewę Gampel i Edytę Ganc ze stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna, które mają za sobą realizacje takich projektów i spektakli, jak: "Wola Kobiet". "Panowie Wolą", "Romeo i Julia 40 lat później". Inicjatorki CV SHOW wierzą, że macierzyństwo i dylematy z nim związane mogą stać się inspiracją do kreatywnych poszukiwań i wyrażenia siebie na scenie. Zagranie w spektaklu CV SHOW może być dla kobiet nie tylko wyzwaniem artystycznym, ale również możliwością przedstawienia swojego CV na scenie, na żywo, przed widownią i kto wie, może w ten sposób przed przyszłym pracodawcą?

Bieżące informacje na temat projektu: www.facebook/CV Show
Spółdzielnia Dokumentalna: www.spoldzielniadokumentalna.pl

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Informacje i zgłoszenia na warsztaty:
Ewa Gampel 504 398 639
Edyta Ganc 506 466 488

Zgłoszenia mailowe: spoldzielniadokumentalna@gmail.com

Projekt stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna realizowanxy jest przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Wola dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

* * *

sierpień 2015

PROJEKT: Laboratorium Seniora: SANATORIUM JAM

Jeżeli masz 55 lat i więcej, jesteś otwarty na improwizację, freestyle i happening teatralny – zapraszamy Cię do projektu „Laboratorium Seniora: Sanatorium Jam”! Seniorzy w szczególności z Mokotowa oraz chętni z innych dzielnic będą mieli okazję pod okiem znanego rapera Wujka Samo Zło nauczyć się prawdziwego freestylu i zmierzyć się z teatralną improwizacją!

Sanatorium Jam to seria bezpłatnych warsztatów teatralnych: dramowych i happeningowych z mocnym wsparciem rapu i freestylu.
Seniorzy uczestniczący w warsztatach wspólnie zrealizują spektakl - happening pt. "Sanatorium Jam". Będzie tradycyjnie i new-agowo, trochę retro, a z lekka hip-hopowo.

Finał planowany jest na 20 października w znanym wszystkim, kultowym miejscu na Mokotowie...

Bieżące informacje na temat projektu: www.facebook/Laboratorium-Seniora-Sanatorium-Jam
Spółdzielnia Dokumentalna: www.spoldzielniadokumentalna.pl

Informacje i zgłoszenia na warsztaty:
Ewa Gampel 504 398 639
Edyta Ganc 506 466 488

Zgłoszenia mailowe: spoldzielniadokumentalna@gmail.com

Projekt stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna realizowany jest przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Mokotów dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

* * *

wrzesień 2013

PROJEKT: WOLA. 5 IMPROWIZACJI

Wydarzyło się, miało miejsce.

Miesiąc temu, w zeszły czwartek, a może dawniej? Działo się, przewidziało, a może nigdy tego nie było? Ogrodowa, Żelazna, Nowolipki, Chłodna, Górczewska. Co łączy te ulice? Wola. I 5 improwizacji. 5 sytuacji w 5 dni tygodnia. Historie zasłyszane, zapamiętane, wyobrażone. Dziejące się tu i teraz- na wolskich podwórkach.

Wola.5 improwizacji to projekt Spółdzielni Dokumentalnej, w którym rzeczywistość dzielnicy zamienia się w chwilowy teatr. Improwizacje będą rozgrywane na wybranych podwórkach Woli. Zobaczymy na nich m.in. przybyszów z innej planety, przedwojennych mieszkańców i dorosłych, którzy nigdy nie przestali być dziećmi…

Wola. 5 improwizacji rozegra się w dniach 23-27 września 2013. Improwizacje będą odgrywane o godz. 18.00 pod następującymi adresami:

23.9 Ogrodowa 4
24.9 Chmielna 130
25.9 Nowolipki 36
26.9 Żelazna 43A
27.9 Górczewska 15A

Niecodziennym programem teatralnym będzie specjalna mapka – przewodnik - na której zostaną zaznaczone miejsca oraz terminy pokazów. Mapa będzie dystrybuowana na terenie Warszawy przed finałowym tygodniem.

Informacje na temat projektu: www.facebook/Wola.5 improwizacji
Spółdzielnia Dokumentalna: www.spoldzielniadokumentalna.pl
Kontakt w sprawie projektu: Ewa Gampel 504398639

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

* * *

maj 2013

PROJEKT: PRZYSTANEK GRÓJECKA

miło nam Was zaprosić na
FINAŁ PROJEKTU!!!

* * *

luty 2013

PROJEKT: WOLA KOBIET

w publikacji "EDUKACJA+ANIMACJA"

czyli jesteśmy wśród najlepszych praktyk!Publikacja "Edukacja + animacja" prezentuje 35 projektów animacyjnych i edukacyjnych z Platformy Kultury oraz realizowanych w ramach Priorytetu II Programu Dom Kultury+. Projekty poprzedzają teksty doświadczonych praktyków kultury. Łącząc teorię z przykładami konkretnych metod i działań w kulturze, przyglądają się relacji animacji kultury i edukacji kulturalnej.
(ze wstępu)* * *

grudzień 2012

PROJEKT: PRZYSTANEK GRÓJECKA

JEDNYM ZE ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW
IV edycji Akademii Orange!


Miło nam poinformować, że projekt "Przystanek Grójecka" uzyskał dofinansowanie w ramach IV edycji Akademii Orange, realizowanej przez Fundację Orange.

Projekt zakłada realizację serii warsztatów dokumentalnych i multimedialnych oraz akcji fotograficznych wspólnie z młodzieżą z dzielnicy Ochota.

Partnerem instytucjonalnym projektu jest Ośrodek Kultury Ochoty.

* * *

styczeń 2012

PROJEKT: DWA POKOLENIA - JEDNO SPOJRZENIE?


ZOBACZMY TO JESZCZE RAZ!


wernisaż
9 stycznia, godz. 19:00
GALERIA ANIELSKA"Dwa pokolenia – jedno spojrzenie?" był trzecim projektem grupy Spółdzielnia Dokumentalna. Po wcześniejszych: „20/30” i „Saskiej Kępie w obiektywie”, przyszedł czas na przedsięwzięcie znacznie bardziej wymagające. Projekt zaprezentowano po raz pierwszy w październiku 2009 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, potem - w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Dnia 9 stycznia 2012 odbędzie się wernisaż tej wystawy w Galerii Anielska (anielska.com.pl) w podziemiach Kościoła Parafialnego M.B. Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie (ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1).

Teza to rzecz przydatna u startu twórczych poszukiwań. Autorzy wystawy założyli, że dokumentując przedstawicieli dwóch pokoleń, odpowiedzą sobie na kilka istotnych pytań. Jako bohaterów wybrali ludzi, których młodość przypadła i przypada na dwie różne epoki - pokolenie okresu Powstania '44 i okupacji oraz współczesnych młodych. Czy podobnie postrzegają podstawowe wartości? Co oznaczało bycie młodym w czasie okupacji, a co oznacza dziś, kiedy pozornie nie ma o co walczyć? Twórcom zależało na porównaniu codzienności okupacyjnej, z codziennością współczesną. Czy dzisiejsze życie w poszanowaniu tych samych wartości, co kiedyś, ma sens? Jeśli tak, które z nich są najważniejsze?
Może nie do końca się do tego przyznając, autorzy od początku próbowali postawić znak równości pomiędzy swoimi młodszymi i starszymi bohaterami. Dlaczego? Po części pewnie, by usprawiedliwić swój styl życia, górnolotnie – potwierdzić sens funkcjonowania młodych pokoleń, pozbyć się piekącej zazdrości o wagę tamtych istnień. Zbliżający się jednak nieuchronnie moment zamknięcia wielomiesięcznych poszukiwań zmusił do, obnażającego powstały materiał, podsumowania. Refleksja pojawiła się natychmiast. Znak równości nie ma racji bytu. W dniu zamknięcia projektu, autorzy jednogłośnie zgodzili się na zmianę tytułu wystawy i albumu. 9 stycznia w Galerii Anielska zobaczymy więc, wielopoziomowy, wieloznaczny i skłaniający do przemyśleń, projekt pod nazwą „Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?”. Z dodanym znakiem zapytania na końcu.

Dwanaścioro dokumentalistów przez wiele miesięcy robiło zdjęcia i prowadziło długie rozmowy z kombatantami, powstańcami, ludźmi, których młode lata przypadły na czas okupacji oraz z ich dziećmi i wnukami. To życiorysy i wspomnienia wyjątkowo różne. Starsi z bagażem wielkiej historii i wielkich wspomnień oraz młodsi ze swoją codziennością i małymi wojenkami - Nie znaczy to że gorszymi, mniej ważnymi, czy infantylnymi. Po prostu innymi. Tak jak inna jest moda, inny mamy smak, inaczej kochamy i inaczej umierają nasi przyjaciele. Warto jednak czytając ich wypowiedzi i oglądając ich zdjęcia, zastanowić się, czy punktów wspólnych naprawdę nie da się tu odnaleźć.

Bemowski wernisaż wystawy „Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?” odbędzie się 9 stycznia 2012 o godz. 19.00 w Galerii Anielska w podziemiach Kościoła Parafialnego M.B. Królowej Aniołów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1. Wystawa potrwa do końca stycznia 2012 r.

Projekt był dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.
Partnerzy projektu: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ProfiLab.

Serdecznie zapraszamy!

PS. Spółdzielnia Dokumentalna działa prężnie dalej - po opisanym powyżej projekcie zrealizowała i realizuje kolejne - fotograficzne, teatralne, filmowe. W 2011 roku Wydział Kultury m.st. Warszawy przyznał Spółdzielni Dokumentalnej drugą nagrodę wśród najlepszych programów edukacji kulturalnej za projekt teatralny "Wola Kobiet".

* * *

grudzień 2011

PROJEKT: WOLA KOBIET

CHWALIMY SIĘ
WYJĄTKOWĄ NAGRODĄ!Nasz projekt "Wola Kobiet" zdobył II nagrodę na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej 2011w grupie projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe. Jury doceniło nowatorstwo projektu, jego formę oraz szerokie oddziaływanie społeczne w kontekście aktywizacji kobiet.

* * *

październik 2011

Galeria zdjęć z próby spektaklu „Panowie Wolą”
fot. Piotr Haweman

* * *

Galeria zdjęć z premiery spektaklu „Panowie Wolą”
fot. Przemysław Chudkiewicz | GRANDESSA
* * *

„Panowie Wolą” i Rajstopy Heleny - premiera spektaklu zza kulis
fot. Patrycja Mic* * *

wrzesień 2011

PROJEKT: PANOWIE WOLĄ


ZAPOWIEDŹ SPEKTAKLU
przygotowana przez
Studio Fotograficzne Grandessa


* * *

wrzesień 2011

PROJEKT: PANOWIE WOLĄ


PREMIERA!


6 i 7 października, godz. 19:00
DOM KULTURY DZIAŁDOWSKA
ul. Działdowska 6„Panowie wolą” teatralne deski niż wieczory spędzane przed telewizorem! Kto nie wierzy, ma szansę przekonać się osobiście 6 i 7 października. Stowarzyszenie „Spółdzielnia Dokumentalna” zaprasza na premierę sztuki o mężczyznach z Woli i nie tylko o nich.

Dziewięciu panów. Dziewięć ludzkich historii. Wpisy z blogów i forów internetowych. To punkt wyjścia paradokumentalnej sztuki teatralnej pt. „Panowie wolą”. Jej scenariusz autorzy porównują do rozsypanych, wielobarwnych puzzli, z których widz sam musi ułożyć obraz tytułowego mężczyzny. Układanka nie jest prosta, momentami wręcz niemożliwa. Puzzle zawierają pasujące, ale i sprzeczne elementy. Niektórych nie da się dopasować, podobnie jak nie uda się nikomu skatalogować i opisać panów.

Scenariusz jest wieloskładnikowy. Jednym z jego elementów są historie, które przynieśli ze sobą uczestnicy projektu. Są to fragmenty blogów, wspomnienia związane z Wolą, filozoficzne przemyślenia, ale również proste, błahe historie i trywialne dygresje. Wszystkie równie istotne, bo osobiste.
Kolejną warstwą scenariusza są fragmenty z forów internetowych, na których wypowiadają się anonimowi mężczyźni. Omawianym problemem może być nagła zdrada ukochanej, ale równie ważna jest wymiana sprzęgła i klocków hamulcowych w prawie nowym aucie. Istotnym elementem stanowiącym o kompletności scenariusza – układanki są teksty, dialogi i konteksty sytuacyjne wprowadzone przez samych panów w trakcie pracy nad przedstawieniem. Całość składa się na spektakl w którym można poczuć lekki oddech surrealizmu i absurdu.

Scenariusz nie tłumaczy nam jasno i klarownie, co takiego wolą mężczyźni…Jest raczej gotową układanką, którą w każdej chwili można rozsypać i ułożyć od nowa w całkiem inny sposób. Czasem niektóry z puzzli wypada z konwencji spektaklu i wychodzi poza ramy zwykłej gry i teatru. Co jest grą, a co prawdą? Gdzie jest osoba, a gdzie odgrywana przez nią postać? Nic nie jest do przewidzenia. - tłumaczy autorka scenariusza Edyta Ganc.

Punktem wyjścia sztuki jest założenie, iż każda historia ludzka ma inne korzenie, każda z osób jest niepowtarzalna. „Panowie Wolą” poprzez swoją dość złożoną formę celowo nie daje odpowiedzi na postawione pytania, nie doprowadza widza do końca epizodów, każe szukać na własną rękę rozwiązań czy kontynuacji fabuły. Akcja przedstawienia wymyka się spod kontroli zarówno pod względem czasoprzestrzeni jak i samych bohaterów, którzy ewoluują, zmieniają swoje oblicze. – mówi reżyserka Eva Gampel.

Podczas premiery na scenie wystąpi dziewięciu uczestników projektu – mężczyzn w wieku od 21 do 65 lat. Są to amatorzy, miłośnicy teatru wyłonieni w castingu prowadzonym w maju br. Wśród nich znaleźli się m.in.: grafik, inżynier, student, emeryt. Przygotowania do spektaklu trwały od czerwca br. Premiera już 6 i 7 października w Domu Kultury Działdowska.

„Panowie Wolą” jest kontynuacją a zarazem odpowiedzią na przedsięwzięcie pt „Wola Kobiet”, realizowane przez Stowarzyszenie „Spółdzielnia Dokumentalna” w roku 2010. W „Woli Kobiet” wzięło udział dziesięć pań, kobiet, dziewczyn. Scenariusz przedstawienia został oparty na osobistych doświadczeniach i przemyśleniach uczestniczek projektu.

W spektaklu „Panowie Wolą” wystąpią gościnnie panie z „Woli Kobiet” oraz zespół Rajstopy Heleny.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Premiera przedstawienia:
6 i 7 października, godz. 19:00, Dom Kultury Działdowska, ul. Działdowska 6.

Kontakt dla mediów:
Jolanta Chowaniec-Sośniak
Tel.: 600-299-610


* * *

maj 2011

PROJEKT: PANOWIE WOLĄ

„Panowie Wolą” – czyli o tym, co siedzi w mężczyznach z Woli i nie tylko w nich...

Co można znaleźć w męskiej szufladzie, teczce, plecaku czy laptopie? Co panowie z Woli skrywają pod powłoką tzw. „męskości”?
Kim są i czego pragną? I czy w ogóle to wiedzą?
Czas się przekonać.
Jeśli i w Tobie siedzi „to coś”, masz trochę czasu
i nie jesteś kobietą - przyjdź na casting do projektu!

„Panowie Wolą” to cykl warsztatów teatralnych dla mężczyzn związanych z dzielnicą Wola. Projekt ma na celu aktywizację kulturalną panów mieszkających na Woli, bądź związanych z tą warszawską dzielnicą. Celem warsztatów jest zainicjowanie wspólnych działań kulturalnych. Uczestnicy będą współtworzyć scenariusz, którego efektem będzie przedstawienie teatralne o charakterze dokumentalnym.

Premiera spektaklu odbędzie się w październiku 2011r.

Projekt skierowany jest do mężczyzn w różnym wieku, z różnym doświadczeniem życiowym, którzy podzielą się swoimi historiami i opowiedzą o sobie. Opowieści odnoszące się do przeżyć, refleksji, filozofii panów zaproszonych do projektu będą stanowiły trzon spektaklu.

Projekt „Panowie Wolą” jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie związane z problematycznym pojęciem męskości. Próbą zrozumienia co dziś oznacza bycie mężczyzną, jaki ten mężczyzna jest i kim nie powinien się stać?

Pomysł realizacji projektu zrodził się w momencie kiedy rozbrzmiewały jeszcze ostatnie oklaski po premierze spektaklu „Wola Kobiet” - mówią pomysłodawczynie projektu Eva Gampel i Edyta Ganc ze Stowarzyszania „Spółdzielnia Dokumentalna”. Kilku mężczyzn siedzących na widowni zapytało wprost: a dlaczego nie o facetach? Przecież też miewają różne dylematy...No i ciekawe historie..

„Panowie Wolą” jest kontynuacją a zarazem odpowiedzią na przedsięwzięcie pt „Wola Kobiet”, realizowane przez Stowarzyszenie „Spółdzielnia Dokumentalna” w roku 2010. W „Woli Kobiet” wzięło udział dziesięć kobiet, pań, dziewczyn. Scenariusz przedstawienia został oparty na wpisach z kobiecych forów internetowych oraz na osobistych doświadczeniach i przemyśleniach uczestniczek projektu. Tym razem nadszedł czas na panów..Wszystkich zainteresowanych Panów zapraszamy na casting:

Casting: 23 i 24 maja, godz. 17.00-21.00, Grandessa Studio Fotograficzne,
ul. Kasprzaka 29/31 (stara fabryka VIS)


Start projektu: Czerwiec 2011

Premiera przedstawienia: Październik 2011

Kontakt:
Anastazja Kądziela
Stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna
mail: akadziela@gmail.com
tel.: 691-976-500


Organizator:

 

Partner:

 

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.
* * *

maj 2011

PROJEKT: DOC WOLA
FINAŁ PROJEKTU!


22 MAJA GODZ. 13.00
CHWILA DA CLUB, ul. Ogrodowa 31/35


a w programie:

  • SPEKTAKL DOKUMENTALNY
  • POKAZ FILMU
  • WYSTAWA I POKAZ ZDJĘĆ
  • PREZENTACJA INSTALACJI WIZUALNYCH
  • OTWARCIE PORTALU www.DOCWAWA.pl

ZAPRASZAMY!

* * *

marzec 2011

PROJEKT: DOC WOLA
CASTING!


MŁODZI Z WOLI OPANUJĄ DZIELNICĘ!

Casting do projektu dokumentalnego „Doc Wola” stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna organizowanego we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Jak sprawić, by miejsce w którym się mieszka, bywa, uczy stało się inspiracją twórczego działania? Czy zwykła, pozornie szara codzienność może zamienić się w zajmujący temat filmu, spektaklu, fotoreportażu, bądź instalacji plastycznej?

Jeśli masz „naście” lat, mieszkasz, bywasz lub uczysz się na warszawskiej Woli - łatwo się o tym przekonasz. Wystarczy, że zajrzysz na casting do projektu dokumentalnego „Doc Wola” organizowanego przez Spółdzielnię Dokumentalną. Casting dla osób chcących włączyć się w projekt odbędzie się 5 marca 2011 w godzinach 11.00- 14.00 w Bibliotece przy al. Solidarności 90 na Woli. Przyjdź i opowiedz nam o Woli! Jak ją widzisz? Jak chciałbyś, by widzieli ją inni? A może masz już pomysł na film, fotoreportaż, bądź spektakl?

„Doc Wola” to projekt skierowany do młodzieży związanej z warszawską dzielnicą Wola. Dokumentaliści i animatorzy związani ze stowarzyszeniem Spółdzielnia Dokumentalna poprowadzą cykl warsztatów fotograficznych, filmowych, teatralnych i wizualnych, których wspólnym mianownikiem będzie hasło "dokumentujemy Wolę”. Uczestnicy, pod okiem instruktorów, zrealizują własne koncepcje dokumentalne, a ich końcowe prace złożą się na wielki finał projektu - całościowy obraz dzielnicy zaprezentowany w CHWILA DA KLUB przy ul. Ogrodowej 31/35 na Woli w II połowie maja 2011.

W ramach projektu powstanie również serwis internetowy Doc Wawa, na łamach którego zostaną umieszczone efekty dokumentalnych poszukiwań młodzieży. Portal będzie miał charakter otwarty i po zakończeniu projektu zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym - młodzieży warszawskiej z innych dzielnic, która chciałaby zająć się dokumentacją otaczającej ją rzeczywistości.

Projekt jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.

Osoby do kontaktu:
Edyta Ganc 506 466 488
Ewa Gampel 504 398 639
www.spoldzielniadokumentalna.pl


* * *

styczeń 2011

UWAGA
Ogłaszamy nabór młodzieży do nowego projektu - Doc Wola

* * *

grudzień 2010

II edycja programu Akademii Orange

Miło nam poinformować, że nasz projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży "Doc Wola" otrzymał wsparcie Fundacji Orange.
Projekt będzie realizowany w ramach programu Akademia Orange.
szczegóły

* * *

listopad 2010

Zapraszamy na wernisaż i wystawę „Warszawa Wielokulturowa”

Poniedziałek, 15 listopada 2010 roku, godz. 19:00
Żywiciel, pl. Inwalidów 10

Wystawa potrwa do końca grudnia 2010 roku

Każdy z nas pamięta z lektur i filmów obraz stolicy jako miasta wielokulturowego, otwartego i buzującego mieszanką tradycji. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie obok Polaków mieszkali Żydzi, Niemcy, Rosjanie. Odsetek ludności innych narodowości przekraczał nawet czterdzieści procent. Warszawa była nowoczesnym miastem kosmopolitycznym. Może się wydawać, że te czasy minęły bezpowrotnie – nic bardziej mylnego! Szacuje się, że obecnie w stolicy mieszka około 150 tysięcy obcokrajowców. Ta liczba stale i dynamicznie wzrasta. Stąd właśnie nasz pomysł.

W „Warszawie Wielokulturowej” chcemy pokazać cudzoziemców związanych z Warszawą. Zawodowo, emocjonalnie, z przypadku... To ludzie o bardzo zróżnicowanych sytuacjach życiowych, o rozmaitych, czasem trudnych, losach, wybierający to miasto ze wszystkich możliwych powodów. Marzy nam się powrót do takiego niegdysiejszego kosmopolitycznego wizerunku stolicy. Może uda nam się też przypomnieć, że Warszawa to, od dawien dawna, tolerancyjne i otwarte miasto? A może jest zupełnie inaczej? Pokazujemy ich twarze, domy, ich szczęścia i nieszczęścia... Na ile spójny to obraz?

Twórcy zgromadzeni w Stowarzyszeniu Spółdzielnia Dokumentalna tym razem postanowili podejść do projektu maksymalnie indywidualnie. Jedynym ograniczeniem był temat. Koncepcja artystyczna, wykonanie, bohaterowie i sposób pracy z nimi, był już wyborem osobistym każdego z autorów. Efekt finalny pokazuje jak różne mają wizje artystyczne i jak innych fotografowie szukali wartości w swoich bohaterach.

Od wizyty w domu Serba, przez bajkowy świat lalek Białorusinki, po fascynującą wyprawę w świat pewnej Wietnamki. Dziewiątka autorów, kilkunastu bohaterów i bardzo interesujące losy. Zapraszamy w podróż po warszawskiej wieży Babel.

Projekt powstał w ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra” 2010 Muzeum Historii Polski.


W projekcie wzięli udział fotografowie:
Marek M. Berezowski
Hanna Brudzyńska
Jolanta Chowaniec-Sośniak
Ewa Gampel
Edyta Ganc
Olga Górniak
Piotr Haweman-Sałapa
Rafał Jarnicki
Anastazja Kądziela

Koordynacja projektu i redakcja: Marta Hopfer

* * *

maj 2010

Wola Kobiet w Domu Kultury "DZIAŁDOWSKA"!

Zapraszamy na spektakl Wola Kobiet do Domu Kultury "DZIAŁDOWSKA"

26 maja 2010, godz. 19.30

ul. Działdowska 6

* * *

maj 2010

Mateusz Sarełło finalistą Grand Press Photo 2010

Nasz kolega i aktywny członek Spółdzielni Dokumentalnej - Mateusz Sarełło, zakwalifikował się do finału tegorocznego Grand Press Photo!
Kategoria: Zdjęcie Pojedyncze - Życie Codzienne.
Mateusz! GRATULUJEMY!

* * *

maj 2010

Galeria zdjęć z premiery spektaklu „Wola Kobiet”
fot. Piotr Haweman

13 maja 2010 roku w Klubokawiarni Chłodna 25 odbyła się premiera spektaklu "Wola Kobiet" realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
Na widowni tłumy, aktorki w najwyższej formie, tekst świetny!
A w przygotowaniu już kolejne projekty, zapraszamy!
* * *

maj 2010

„Wola Kobiet” – spektakl paradokumentalny o pięknej zwykłości

Dobrze czasem zrobić coś wbrew modzie. Najmodniej jest teraz łamać schematy, walić po oczach, szokować, sprzeciwiać się i podnosić głos. My – Spółdzielnia Dokumentalna – w pewnym sensie ukochaliśmy sobie przyglądanie się zwykłości. Tę normalność zaprezentujemy również w kolejnym projekcie, już drugim naszym spektaklu paradokumentalnym, „Wola Kobiet”. Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i wsparciu Klubokawiarni Chłodna 25.

Pomysł narodził się z obserwacji środowiska internetowego, komentarzy i aktywności na kobiecych forach w sieci. Różnorodność treści i tematów którymi współczesne kobiety pragną podzielić się z innymi jest zdumiewająca i inspiruje do poszukiwań artystycznych. Dlaczego akurat fora? Edyta Ganc tłumaczy: To właśnie tam współczesne kobiety dają upust swoim emocjom. To w internecie zwierzają się ze swych smutków, problemów, radości. Dziś, zamiast spotkać się z przyjaciółką na kawie w mieście, wolą wejść na facebook i wirtualnie porozmawiać o tym, co bieżące, ważne i mniej ważne. Każdy problem może być rozwiązany na forum internetowym. I dodaje: Nieznane kobiety, ukryte pod wirtualnymi nickami, doradzą o każdej porze: co zrobić z niewiernym facetem, u kogo najlepiej postawić sobie tarota, jak zniwelować drobne zmarszczki. Po co więc znajomości? Internet stał się łatwym zastępstwem kobiecych przyjaźni.

A może więc wyjść z platformy wirtualnej i wejść na rampę parateatralną? Czemu nie zaprosić kobiet do opowiedzenia swoich historii w „realu”, przed prawdziwym widzem, nie tylko w rozmowie incognito?

Na zaprzyjaźnioną „Chłodną 25” zaprosiliśmy więc panie z Woli. By opowiedziały o sobie, poznały się, wzięły udział w warsztatach teatralnych, a potem wspólnie wystawiły spektakl. Anonimowe rozmowy zaczerpnięte z portali i forów internetowych posłużyły za bazę scenariusza spektaklu. Resztę uzupełniły same uczestniczki projektu, które wniosły do całości osobiste refleksje i własne historie. Dwa miesiące pracy nad tekstem i inscenizacją mają zaowocować, w połowie maja, przedstawieniem. Projektem opiekują się Edyta Ganc i Ewa Gampel, dokumentację fotograficzną realizują Jolanta Chowaniec-Sośniak, Mateusz Sarełło i Rafał Jarnicki. Premiera bowiem będzie połączona z wernisażem fotografii.

Prywatne historie naszych aktorek-amatorek są bardzo różne i bardzo podobne zarazem. Niektóre z nich, pomimo różnic w wieku uczestniczek, są na tyle porównywalne, że wydają się stanowić tę samą opowieść. Ewa Gampel tłumaczy: To historie związane głęboko z dzielnicą Wolą, ale także z osobistymi przemyśleniami o kondycji kobiety we współczesnym świecie. To nie będzie spektakl z mocnym przesłaniem, łamiący stereotypy. Nie ukaże nam nieznanego oblicza kobiet. Nie jest feministycznym manifestem, ani jego zaprzeczeniem. Nie stawia na piedestale, ani nie zawstydza. To wcale nie znaczy, że nie będzie interesujący i odkrywczy. Wierzymy , że może czas najwyższy na pochylenie się nad zwykłą radością, zwykłym smutkiem, codziennością, która ostatnimi czasy nie bywa w cenie. Byciem „kobietą zwykłą”, a w tej zwykłości – fascynującą. Taką, o których mówi się coraz rzadziej...

W projekcie dokumentalnym „Wola Kobiet” bierze udział dziesięć pań. Są to kobiety mieszkające na Woli oraz związane z tą dzielnicą:
Monika Alberska, Agata Byrska, Barbara Golc, Halina Kazubska, Ilona Klejnowska, Katarzyna Kobylińska, Karin Lesiak, Zuzanna Skalska, Beata Wątrocka, Emilia Zięba.

Scenariusz i reżyseria:

Edyta Ganc
i Ewa Gampel

Więcej informacji:
Marta Hopfer
Spółdzielnia Dokumentalna
marta.hopfer@spoldzielniadokumentalna.pl
0 608 065 485

* * *

luty 2010

Ruszamy z nowym fotograficznym przedsięwzięciem!

W ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra” 2010 Muzeum Historii Polski będziemy realizować projekt „Warszawa Wielokulturowa”. Wystawę i publikację albumów planujemy na listopad 2010 roku.

Każdy z nas pamięta z lektur i filmów obraz stolicy jako miasta wielokulturowego, otwartego i buzującego mieszanką tradycji. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie obok Polaków mieszkali Żydzi, Niemcy, Rosjanie. Odsetek ludności innych narodowości przekraczał nawet czterdzieści procent. Warszawa była nowoczesnym miastem kosmopolitycznym. Może się wydawać, że te czasy minęły bezpowrotnie – nic bardziej mylnego! Szacuje się, że obecnie w stolicy mieszka około 150 tysięcy obcokrajowców. Ta liczba stale i dynamicznie wzrasta. Stąd właśnie nasz pomysł.

W „Warszawie Wielokulturowej” chcemy pokazać mniejszości narodowe i cudzoziemców związanych z Warszawą. Zawodowo, emocjonalnie, z przypadku... To będą ludzie w bardzo zróżnicowanych sytuacjach życiowych, o rozmaitych, czasem trudnych, losach, wybierający to miasto ze wszystkich możliwych powodów. Marzy nam się powrót do takiego niegdysiejszego kosmopolitycznego wizerunku stolicy. Może uda nam się też przypomnieć, że Warszawa to, od dawien dawna, tolerancyjne i otwarte miasto? A może okaże się, że jest zupełnie inaczej? Zadamy naszym bohaterom pytania, pokażemy ich twarze, domy, ich szczęścia i nieszczęścia... Ciekawe na ile spójny powstanie obraz?

Ruszamy więc w podróż po warszawskiej wieży Babel. Obejrzymy to miasto w różnych językach i z różnych perspektyw. To będzie z pewnością pouczająca wyprawa.

Program Operacyjny "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski

* * *

luty 2010

PROJEKT: WOLA KOBIET

Stowarzyszenie „Spółdzielnia Dokumentalna” zaprasza na:

CASTING

spotkanie dotyczące wyboru obsady do przedstawienia teatralnego o charakterze paradokumentalnym

Zapraszamy kobiety w każdym wieku związane z dzielnicą Wola. Panie, które mieszkają na Woli, dziewczyny spędzające tu czas wolny, kobiety w szczególny sposób przywiązane do tej dzielnicy bądź mające wspomnienia związane z miejscami na Woli etc.

Spotkanie – casting odbędzie się 15 i 16 lutego 2010 w godzinach od 15tej do 19tej
w Klubokawiarni Chłodna 25 pod tymże adresem.

PANIE ZAINTERESOWANE WZIĘCIEM UDZIAŁU W CASTINGU PROSIMY O ZAPISANIE SIĘ
I KONTAKT TELEFONICZNY POD NUMEREM: 506 466 488

Projekt obejmuje próby teatralne raz/ dwa razy w tygodniu w klubie Chłodna 25 od końca lutego do maja br.

Planowane przedstawienie przypada na 13 maja 2010 r. w Klubokawiarni Chłodna 25

Udział w zajęciach jest nieodpłatny.

Kontakt:
Edyta Ganc 506 466 488
Eva Gampel 504 398 639
Aga Słodownik 503 814 653

Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta - Wydział Kultury Dzielnicy Wola

* * *

grudzień 2009

Galeria zdjęć z premiery spektaklu „Romeo i Julia 40 lat później”
fot. Piotr Haweman

* * *

grudzień 2009

Spektakl „Romeo i Julia 40 lat później” w Centrum Łowicka

Czy dramat o romantycznych kochankach może być zagrany przez grupę seniorów? Co może wyniknąć z połączenia doświadczenia życiowego i ponadczasowego tekstu Williama Szekspira? Odpowiedzi na te pytania przyniesie już na początku grudnia Stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna, w swoim najnowszym projekcie „Romeo i Julia 40 lat później”.

W realizowanym we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy Dzielnicy Mokotów, spektaklu, znana dotąd przede wszystkim z działalności fotograficznej Spółdzielnia Dokumentalna, pokusiła się o połączenie wielkiego tekstu geniusza ze Stratfordu, z doświadczeniem czysto dokumentalnym.
Autorki tekstu i reżyserki – Edyta Ganc oraz Ewa Gampel, wraz z członkami Klubu Seniora przy ulicy Dąbrowskiego na Mokotowie, od kilku miesięcy walczą z artystyczną materią. Początkowe założenia, jak to zwykle bywa, zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Edyta Ganc opowiada o tym, co zobaczymy na scenie: “Romeo i Julia 40 lat później" to spektakl improwizowany o charakterze dokumentalnym. Otwarta forma scenariusza sprawia, że za każdym razem akcja na scenie może potoczyć się w zupełnie odmiennym kierunku. Na deskach teatru trwa nieustająca próba tragedii Szekspira – przybliża zamysł reżyserski. - O główne role romantycznych kochanków walczą wszyscy aktorzy. Każda aktorka chce być Julią, a każdy aktor marzy o roli Romea. Pomiędzy artystami miota się załamana Pani Reżyser, która stara się okiełznać zespół. Nic nie jest takie, jakie powinno być. Zamiast próbować sceny z Szekspira aktorzy sprzeczają się i robią sobie na złość. Próba tragedii nie ma końca.
Druga z autorek spektaklu - Ewa Gampel, dodaje: To spektakl oparty w dużej mierze na tekstach napisanych przez samych aktorów. Dzięki temu scenariusz zawiera, istotne dla nas, elementy dokumentalne. Aktorzy wypowiadają swoje kwestie w postaci monologów, są to osobiste wycieczki dotyczące ważnych dla nich samych wydarzeń z życia. Refleksje, którymi mają możliwość podzielić się z odbiorcą. Czasem są "maligną" poszarpanych wspomnień z lat dziecięcych. Każdy monolog stanowi odrębny, ciekawy, mikro, a czasem makro, świat danej osoby. I otwarcie przyznaje: Niejednolitość tekstów autorów była niewątpliwie wyzwaniem reżyserskim. Trzeba było ująć to w jakąś całość, jest to też forma wymagająca dla samego widza. Edyta Ganc podsumowuje: Każda z autorskich opowieści odciąga nas od tragedii Szekspira, ale za to przybliża do osoby opowiadającej. Aktorzy raz po raz wychodzą ze swoich ról, a żadna z postaci Szekspira nie staje się nią naprawdę. Czy ukończenie spektaklu jest w ogóle możliwe? A może sens gry tkwi w ciągłym próbowaniu? Granica pomiędzy sceną, a rzeczywistością, grą a prawdą, zaczyna się zacierać...

Jednym z głównych założeń projektu była artystyczna aktywizacja seniorów mieszkających na terenie Mokotowa oraz związanych z tą dzielnicą, poprzez zainicjowanie wspólnych działań teatralnych. Efekty wspólnych poszukiwań artystycznych obejrzymy już 3 grudnia.

Premiera spektaklu odbędzie się w Centrum Łowicka (Łowicka 21, Warszawa),
w czwartek, 3 grudnia 2009 r., o godzinie 19:00, wstęp wolny.

Premiera będzie połączona z prezentacją filmu dokumentalnego o kulisach pracy nad spektaklem oraz z wernisażem zdjęć dokumentujących projekt.

Zapraszamy również na spektakl dzień później – 4 XII oraz na otwartą próbę generalną
2 XII, również o godzinie 19:00.

Twórcy i wykonawcy:
W spektaklu „Romeo i Julia 40 lat później” biorą udział członkowie Klubu Seniora przy ulicy Dąbrowskiego 27/1 na Mokotowie:

Halina Burda
Urszula Chałupczak
Wanda Krowicka
Krystyna Królak
Janina Magdzińska-Trzaskoma
Halina Olszewska – Kremer
Elżbieta Palczewska
Barbara Romaniuk
Jerzy Kremer
Wacław Oracz
oraz w roli Pani Reżyser: Ewa Gampel

Scenariusz i reżyseria :
Edyta Ganc
Ewa Gampel

Scenografia i dokumentacja filmowa:
Rafał Jarnicki
Jolanta Chowaniec -Sośniak

Dokumentacja fotograficzna:
Mateusz SarełłoW spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu Williama Szekspira - „Romeo i Julia” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.

Więcej informacji:
Marta Hopfer
Spółdzielnia Dokumentalna
marta.hopfer@spoldzielniadokumentalna.pl
0 608 065 485

Zadanie "Romeo i Julai 40 lat później" zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu
ze środków m.st. Warszawy”.

Serdecznie zapraszamy!

* * *

listopad 2009

Wernisaż "Dwa pokolenia, jedno spojrzenie?"

I już po! Pomiędzy 19. do 30. października w stołecznym BUWie można było oglądać naszą najświeższą wystawę - „Dwa pokolenia, jedno spojrzenie?”. Wkrótce powstały materiał trafi na naszą stronę oraz zostanie wydany w formie albumu – prace trwają. Póki co, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu!

Twórcy projektu „Dwa pokolenia – jedno spojrzenie?”:

Dokumentaliści:
Jolanta Chowaniec- Sośniak
Edyta Ganc
Ewa Gampel
Hanna Brudzyńska
Aleksandra Gardynik
Agnieszka Dziaman
Agnieszka Słodownik
Monika Jeznach
Olga Górniak
Mateusz Sarełło
Piotr Haweman
Rafał Jarnicki

Wybór i redakcja tekstów: Marta Hopfer
Projekt graficzny i skład: Wojciech Pakier

Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski

w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Partnerzy projektu:  Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ProfiLab

 

Galeria z wernisażu:
fot. Piotr Haweman


* * *

październik 2009

„Dwa pokolenia – jedno spojrzenie?”, czyli skąd się wziął znak zapytania?

Z informacji prasowej:

To już trzeci projekt grupy Spółdzielnia Dokumentalna. Po „20/30” i „Saskiej Kępie w obiektywie”, przyszedł czas na przedsięwzięcie znacznie bardziej wymagające.
Od poniedziałku, 19 października, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (aula „Pod Wielkim Świetlikiem”, II p.), będzie można oglądać wynik ich najświeższych poszukiwań – projekt fotograficzno-dziennikarski: „Dwa pokolenia – jedno spojrzenie?”. Wystawa potrwa do 30 października.

Teza to rzecz przydatna u startu twórczych poszukiwań. Autorzy wystawy założyli, że dokumentując przedstawicieli dwóch pokoleń, odpowiedzą sobie na kilka istotnych pytań. Jako bohaterów wybrali ludzi, których młodość przypadła i przypada na dwie różne epoki - pokolenie okresu Powstania '44 i okupacji oraz współczesnych młodych. Czy podobnie postrzegają podstawowe wartości? Co oznaczało bycie młodym w czasie okupacji, a co oznacza dziś, kiedy pozornie nie ma o co walczyć? Twórcom zależało na porównaniu codzienności okupacyjnej, z codziennością współczesną. Czy dzisiejsze życie w poszanowaniu tych samych wartości, co kiedyś, ma sens? Jeśli tak, które z nich są najważniejsze?

Może nie do końca się do tego przyznając, autorzy od początku próbowali postawić znak równości pomiędzy swoimi młodszymi i starszymi bohaterami. Dlaczego? Po części pewnie, by usprawiedliwić swój styl życia, górnolotnie – potwierdzić sens funkcjonowania młodych pokoleń, pozbyć się piekącej zazdrości o wagę tamtych istnień. Zbliżający się jednak nieuchronnie moment zamknięcia wielomiesięcznych poszukiwań zmusił do, obnażającego powstały materiał, podsumowania. Refleksja pojawiła się natychmiast. Znak równości nie ma racji bytu. W dniu zamknięcia projektu, autorzy jednogłośnie zgodzili się na zmianę tytułu wystawy i albumu. 19 października w warszawskim BUW-ie zobaczymy więc, wielopoziomowy, wieloznaczny i skłaniający do przemyśleń, projekt pod nazwą „Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?”. Ze znakiem zapytania na końcu.

Dwanaścioro dokumentalistów przez wiele miesięcy robiło zdjęcia i prowadziło długie rozmowy z kombatantami, powstańcami, ludźmi, których młode lata przypadły na czas okupacji oraz z ich dziećmi i wnukami. To życiorysy i wspomnienia wyjątkowo różne. Starsi z bagażem wielkiej historii i wielkich wspomnień oraz młodsi ze swoją codziennością i małymi wojenkami. Na znaczy – gorszymi, mniej ważnymi, czy infantylnymi. Po prostu innymi. Tak jak inna jest moda, inny mamy smak, inaczej się kochamy i inaczej umierają nasi przyjaciele. Warto jednak czytając ich wypowiedzi i oglądając ich zdjęcia, zastanowić się, czy punktów wspólnych naprawdę nie da się tu odnaleźć.

Wernisaż wystawy „Dwa pokolenia - jedno spojrzenie?” odbędzie się 19 października o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (aula „Pod Wielkim Świetlikiem”, II p.). Wystawa potrwa do 30 października 2009 r.

Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.
Partnerzy projektu: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ProfiLab

Serdecznie zapraszamy!


sciągnij pdf:

* * *


luty 2009

Projekt teatralny „Romeo i Julia – 40 lat później” Spółdzielni został wybrany w konkursie dotacyjnym Wydziału Kultury Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawa. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zorganizujemy cykliczne warsztaty teatralne dla seniorów z Mokotowa, które zakończą się spektaklem oraz wystawą zdjęć dokumentujących próby teatralne.

* * *

styczeń 2009

Projekt dokumentalny „Dwa pokolenia – jedno spojrzenie” Spółdzielni został wybrany w konkursie dotacyjnym programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zorganizujemy wystawę zdjęć projektu oraz wydamy album.

* * *

lipiec 2008

Wystawa Projektu 20/30 w Galerii Koneser

Zapraszamy na drugą wystawę stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna. Jako formalna grupa zadebiutujemy zbiorem fotoreportaży, które mogą stanowić swoiste credo naszej dalszej działalności. Na wystawę “20/30” składają się prace dziesięciorga fotoreporterów i dokumentalistów. Wywodzimy się z różnych szkół, mamy odmienne doświadczenia, patrzymy inaczej... Jedno jest wspólne – chęć pokazania prawdziwego świata i zatrzymywania w kadrze zmian, których doświadczamy. Fotoreportaże i cykle dokumentalne składające się na projekt „20/30” przedstawiają różne aspekty życia młodych Polaków.

Wystawa została wpisana do programu wystaw Warszawskiego Lata Fotografii ZPAF: http://www.fotopolis.pl/

Miejsce wystawy: Galeria Koneser / na terenie Wytwórni Wódek "Koneser"
Budynek Rektyfikacji
ul. Ząbkowska 27/31
Wernisaż: 1 lipca godz. 19.00
wystawa potrwa do 14 lipca 2008

 

Zaproszenie i plakat:

* * *

kwiecień 2008

Nasza grupa dokumentalna rozpoczyna oficjalny etap istnienia.
10 kwietnia 2008 o godzinie 13:18 stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna zostało zarejestrowane.

 

Wpis do rejestru:

* * *

kwiecień 2007

„Saska w obiektywie” na Chłodnej 25

Zapraszamy na wystawę „Saska w obiektywie”, której wernisaż odbędzie się 10 kwietnia w kawiarni Chłodna 25 w Warszawie.
W naszym pierwszym, wspólnym projekcie udział biorą studenci Laboratorium Reportażu, Akademii Fotografii oraz chętni „początkujący” dokumentaliści.. Artystycznej opieki podjął się nasz spiritus movens- Andrzej Zygmuntowicz. Przez ostatnie pół roku fotografowaliśmy warszawską Saską Kępę. Wynikiem poszukiwań stała się wielowątkowa opowieść o niezwykłym zakątku nowoczesnej metropolii, o jego mikroklimacie, o mieście w mieście. Czy rzekoma magia Saskiej Kępy jest faktem?

Miejsce wystawy: Kawiarnia Chłodna 25
ul. Chłodna 25
Wernisaż: 10 kwietnia godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 kwietnia 2007

 

Galeria z wernisażu:
fot. Rafał Jarnicki


* * *