Saska Kępa w obiektywie

<PROJEKT: SASKA W OBIEKTYWIE>

<TERMIN REALIZACJI: 2007>

<WYSTAWA PROJEKTU: KLUB CHŁODNA 25, maj 2007>

<KURATOR : ANDRZEJ ZYGMUNTOWICZ>

AUTORZY ZDJĘĆ: Ewa Gampel, Edyta Ganc, Rafał Jarnicki, Olga Górniak, Jola Chowaniec Sośniak, Magda Waśko, Monika Jeznach, Andrzej Wolff, Anna Krac, Piotr Haweman, Magdalena Juszczyk, Ola Wojtaszek.

Dlaczego „Saska w obiektywie”?

Ponieważ Saską Kępę warto odkrywać fotograficznie. To dzielnica wyjątkowa, o swoistym klimacie. Chcemy zatrzymać ten klimat. Aby to zrobić podglądamy mieszkańców w ich domach, przechodniów na ulicy, stare zakłady rzemieślnicze, przytulne kawiarenki i wiele innych, dotąd nikomu nieznanych miejsc. To wszystko, co stanowi o słynnym uroku Saskiej Kępy.

Celem projektu jest fotograficzna dokumentacja tego miejsca i jego mieszkańców.

Jak obecnie żyją? Jak mieszkają? Co ich interesuje? „Saska Kępa w obiektywie” to pretekst do podejrzenia dzielnicy i jej bywalców, ale również punkt wyjścia do kolejnych projektów dokumentujących inne miejsca Warszawy.

Mówi się, że „Saska” posiada swoistą magię…. Stare, przedwojenne wille, grono zasiedziałych tam warszawiaków, ale także tych, którzy są tu przejazdem, na chwilę, od niedawna. Niektórzy przybyli z innych kontynentów i wbrew pozorom z powodzeniem asymilują się w tym miejscu. Oni wszyscy tworzą klimat dzielnicy.

Sprawdziliśmy kto mieszka na mitycznej Saskiej Kępie, co jest owym mitem, a co rzeczywistością. Czy magia miejsca działa nadal? A może dawno jej już nie ma….?

Wybrane zdjęcia:

  • autor: Rafał Jarnicki/ Antykwariat