Wola Kobiet

Dobrze czasem zrobić coś wbrew modzie. Najmodniej jest teraz łamać schematy, walić po oczach, szokować, sprzeciwiać się i podnosić głos. My – Spółdzielnia Dokumentalna – w pewnym sensie ukochaliśmy sobie przyglądanie się zwykłości. Tę normalność zaprezentujemy również w kolejnym projekcie, już drugim naszym spektaklu paradokumentalnym, „Wola Kobiet”. Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i wsparciu Klubokawiarni Chłodna 25.

Pomysł narodził się z obserwacji środowiska internetowego, komentarzy i aktywności na kobiecych forach w sieci. Różnorodność treści i tematów którymi współczesne kobiety pragną podzielić się z innymi jest zdumiewająca i inspiruje do poszukiwań artystycznych. Dlaczego akurat fora? Edyta Ganc tłumaczy: To właśnie tam współczesne kobiety dają upust swoim emocjom. To w internecie zwierzają się ze swych smutków, problemów, radości. Dziś, zamiast spotkać się z przyjaciółką na kawie w mieście, wolą wejść na facebook i wirtualnie porozmawiać o tym, co bieżące, ważne i mniej ważne. Każdy problem może być rozwiązany na forum internetowym. I dodaje: Nieznane kobiety, ukryte pod wirtualnymi nickami, doradzą o każdej porze: co zrobić z niewiernym facetem, u kogo najlepiej postawić sobie tarota, jak zniwelować drobne zmarszczki. Po co więc znajomości? Internet stał się łatwym zastępstwem kobiecych przyjaźni.

A może więc wyjść z platformy wirtualnej i wejść na rampę parateatralną? Czemu nie zaprosić kobiet do opowiedzenia swoich historii w „realu”, przed prawdziwym widzem, nie tylko w rozmowie incognito?

Na zaprzyjaźnioną „Chłodną 25” zaprosiliśmy więc panie z Woli. By opowiedziały o sobie, poznały się, wzięły udział w warsztatach teatralnych, a potem wspólnie wystawiły spektakl. Anonimowe rozmowy zaczerpnięte z portali i forów internetowych posłużyły za bazę scenariusza spektaklu. Resztę uzupełniły same uczestniczki projektu, które wniosły do całości osobiste refleksje i własne historie. Dwa miesiące pracy nad tekstem i inscenizacją mają zaowocować, w połowie maja, przedstawieniem. Projektem opiekują się Edyta Ganc i Ewa Gampel, dokumentację fotograficzną realizują Jolanta Chowaniec-Sośniak, Mateusz Sarełło i Rafał Jarnicki. Premiera bowiem będzie połączona z wernisażem fotografii.

Prywatne historie naszych aktorek-amatorek są bardzo różne i bardzo podobne zarazem. Niektóre z nich, pomimo różnic w wieku uczestniczek, są na tyle porównywalne, że wydają się stanowić tę samą opowieść. Ewa Gampel tłumaczy: To historie związane głęboko z dzielnicą Wolą, ale także z osobistymi przemyśleniami o kondycji kobiety we współczesnym świecie. To nie będzie spektakl z mocnym przesłaniem, łamiący stereotypy. Nie ukaże nam nieznanego oblicza kobiet. Nie jest feministycznym manifestem, ani jego zaprzeczeniem. Nie stawia na piedestale, ani nie zawstydza. To wcale nie znaczy, że nie będzie interesujący i odkrywczy. Wierzymy , że może czas najwyższy na pochylenie się nad zwykłą radością, zwykłym smutkiem, codziennością, która ostatnimi czasy nie bywa w cenie. Byciem „kobietą zwykłą”, a w tej zwykłości – fascynującą. Taką, o których mówi się coraz rzadziej…

W projekcie dokumentalnym „Wola Kobiet” bierze udział dziesięć pań. Są to kobiety mieszkające na Woli oraz związane z tą dzielnicą:

Monika Alberska

Agata Byrska

Barbara Golc

Halina Kazubska

Ilona Klejnowska

Katarzyna Kobylińska

Karin Lesiak

Zuzanna Skalska

Beata Wątrucka

Emilia Zięba

Scenariusz i reżyseria: Edyta Ganc i Ewa Gampel