Romeo i Julia 40 lat później

Czy dramat o romantycznych kochankach może być zagrany przez grupę seniorów? Co może wyniknąć z połączenia doświadczenia życiowego i ponadczasowego tekstu Williama Szekspira? Odpowiedzi na te pytania przyniesie już na początku grudnia Stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna, w swoim najnowszym projekcie „Romeo i Julia 40 lat później”.

W realizowanym we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów spektaklu, znana dotąd przede wszystkim z działalności fotograficznej Spółdzielnia Dokumentalna, pokusiła się o połączenie wielkiego tekstu geniusza ze Stratfordu, z doświadczeniem czysto dokumentalnym.

Autorki scenariusza i reżyserki – Edyta Ganc oraz Ewa Gampel, wraz z członkami Klubu Seniora przy ulicy Dąbrowskiego na Mokotowie, od kilku miesięcy walczą z artystyczną materią. Początkowe założenia, jak to zwykle bywa, zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Edyta Ganc opowiada o tym, co zobaczymy na scenie: „Romeo i Julia 40 lat później” to spektakl improwizowany o charakterze dokumentalnym. Otwarta forma scenariusza sprawia, że za każdym razem akcja na scenie może potoczyć się w zupełnie odmiennym kierunku. Na deskach teatru trwa nieustająca próba tragedii Szekspira – przybliża zamysł reżyserski. – O główne role romantycznych kochanków walczą wszyscy aktorzy. Każda aktorka chce być Julią, a każdy aktor marzy o roli Romea. Pomiędzy artystami miota się załamana Pani Reżyser, która stara się okiełznać zespół. Nic nie jest takie, jakie powinno być. Zamiast próbować sceny z Szekspira aktorzy sprzeczają się i robią sobie na złość. Próba tragedii nie ma końca.

Druga z autorek spektaklu – Ewa Gampel, dodaje: To spektakl oparty w dużej mierze na tekstach napisanych przez samych aktorów. Dzięki temu scenariusz zawiera, istotne dla nas, elementy dokumentalne. Aktorzy wypowiadają swoje kwestie w postaci monologów, są to osobiste wycieczki dotyczące ważnych dla nich samych wydarzeń z życia. Refleksje, którymi mają możliwość podzielić się z odbiorcą. Czasem są „maligną” poszarpanych wspomnień z lat dziecięcych. Każdy monolog stanowi odrębny, ciekawy, mikro, a czasem makro, świat danej osoby. I otwarcie przyznaje: Wielobarwność tekstów autorów była niewątpliwie wyzwaniem reżyserskim. Trzeba było ująć to w jakąś całość, jest to też forma wymagająca dla samego widza. Edyta Ganc podsumowuje: Każda z autorskich opowieści odciąga nas od tragedii Szekspira, ale za to przybliża do osoby opowiadającej. Aktorzy raz po raz wychodzą ze swoich ról, a żadna z postaci Szekspira nie staje się nią naprawdę. Czy ukończenie spektaklu jest w ogóle możliwe? A może sens gry tkwi w ciągłym próbowaniu? Granica pomiędzy sceną, a rzeczywistością, grą a prawdą, zaczyna się zacierać…

Jednym z głównych założeń projektu była integracja osób dotąd mało aktywnych społecznie. Autorki za cel postawiły sobie integrację seniorów z Mokotowa poprzez zainicjowanie wspólnych działań artystycznych.

Premiera będzie połączona z prezentacją filmu dokumentalnego o kulisach pracy nad spektaklem oraz z wernisażem zdjęć dokumentujących projekt.

Twórcy i wykonawcy:

W spektaklu „Romeo i Julia 40 lat później” biorą udział członkowie Klubu Seniora przy ulicy Dąbrowskiego 27/1 na Mokotowie:

Halina Burda

Urszula Chałupczak

Wanda Krowicka

Krystyna Królak

Janina Magdzińska

Halina Olszewska – Kremer

Elżbieta Palczewska

Barbara Romaniuk

Jerzy Kremer

Wacław Oracz

oraz w roli Pani Reżyser: Ewa Gampel

Scenariusz i reżyseria :

Edyta Ganc

Ewa Gampel

Scenografia i dokumentacja filmowa:

Rafał Jarnicki

Jolanta Chowaniec -Sośniak

Dokumentacja fotograficzna:

Mateusz Sarełło

W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu Williama Szekspira – „Romeo i Julia” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.