Finał filmowy projektu „One wolą Wolę”

To miał być spektakl teatralny dziewczyn i kobiet z Woli, związanych z Wolą…Sale teatralne zamieniłyśmy jednak na skrzyżowania, parki i wolskie chodniki. Wizja spektaklu „na żywo” przekształciła się w wizję filmu. O kobiecości, dziewczyńskiej nieprzewidywalności, a zarazem o szukaniu sensu w różnych wizjach artystycznych.
Na finał filmowy „One wolą Wolę” z nutami performansu i dokumentu zapraszamy w poniedziałek o 20.01:) Udostępnimy go poprzez kanał youtube.
A co w nim zobaczycie?
Wołanie Zosi na Rondzie Daszyńskiego, Czerwonego Kapturka w parku, Poetkę znad Wisły i jeszcze wiele innych postaci.
Każda z uczestniczek szukała w sobie różnych odmian kobiecości i przekształcała je w postacie teatralne.
Zamiast typowej sceny postacie te rozgościły się w różnych przestrzeniach Woli.🙂
No więc jakie one są? czego pragną? o czym marzą? czym chcą się podzielić z odbiorcą, dlaczego tutaj na Woli mieszkają, bądź dlaczego bywają akurat w tym miejscu Warszawy? Co ich ciekawi, co robią na co dzień?
Dowiecie się już w poniedziałek!
Zapraszamy:)
W projekcie udział wzięły:
Anna Bielecka
Magdalena Lipiński
Dorota Korodziejewska wraz z synem Jonatanem Mleczko
Alina Kręcisz
Natalia Osuch – Nowicka
Urszula Płochocka
Pomysł i realizacja: Ewa Gampel i Edyta Ganc , Spółdzielnia Dokumentalna
Realizacja filmowa i montaż: Nel Gwiazdowska
Partnerem projektu jest Wolskie Centrum Kultury.
Projekt jest dofinansowany przez Urząd Dzielnicy Wola Miasta st. Warszawy.

One wolą Wolę – nowy projekt dla kobiet!

One wolą Wolę

Miedzypokoleniowy projekt kobiecy: warsztaty, sesje foto, performance.

Wrzesień – Listopad 2020

 

Kobiety z Woli. Kobiety na Woli. Mieszkanki, przejezdne, pracujące, bywające na Woli. Dlaczego wolą Wolę? I czy wolą? Co takiego jest w tej dzielnicy, że to miejsce ich przyciąga. Czy jest to miłość łatwa i odwzajemniona? Wola jako inspiracja do poszukiwań swojego miejsca…

Jeżeli jesteś związana z Wolą, chciałabyś się przyjrzeć sobie oraz współtworzyć z innymi kobietami międzypokoleniowy performance oparty również na Twoich pomysłach – zapraszamy Cię do projektu „One wolą Wolę” realizowanego przez stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna! Zgłoś się i stań się częścią twórczej grupy performatywnej.

Więcej o projekcie:

„One wolą Wolę” to wyjątkowy projekt rozwojowo – artystyczny o charakterze dokumentalnym dla kobiet związanych z dzielnicą Wola. Celem projektu jest zainicjowanie wspólnych działań w gronie kobiet, dostrzeżenie wzajemnej różnorodności i odnalezienie wspólnych odniesień do miejsca,                  w którym mieszkają i bywają. Do dzielnicy Wola. Działania zainicjowane w projekcie mogą zyskać charakter zarówno rozwojowy, jak i artystyczny. Projekt ma ukazać obraz kobiet z Woli w aspekcie ich życia „tu i teraz”. Ma odpowiedzieć na pytania: jakie są?, czego pragną? , o czym marzą?, czym chcą się podzielić z odbiorcą, dlaczego tutaj na Woli mieszkają, bądź dlaczego bywają akurat w tym miejscu Warszawy? Co ich ciekawi, co robią na co dzień?

Dla kogo?

W projekcie może wziąć udział od 8 do 14 uczestniczek w różnym wieku związanych z dzielnicą Wolą: mieszkających tu, pracujących, bywających w tej dzielnicy. W projekcie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Nie ma limitu, jeżeli chodzi o górną granicę wieku. Wartością dodaną projektu jest jego wymiar międzypokoleniowy. Zapraszamy panie w różnym wieku.

Co w ramach projektu?

Na projekt „One wolą Wolę” będą składały się:

– warsztaty integracyjno – coachingowe dla uczestniczek. W ramach wspólnych spotkań kobiety będą miały okazję przyjrzeć się sobie, swoim potencjałom, celom, marzeniom. Poznać się wzajemnie.

– cykl warsztatów performatywno – teatralnych. Podczas warsztatów przyjrzymy się tym, z czym uczestniczki przychodzą: co mają do powiedzenia na temat siebie, swojego miejsca w życiu, marzeń        i wizji. Wspólnie też przyjrzymy się odniesieniom do Woli jako miejsca życia, pracy. Historie z życia uczestniczek posłużą jako inspiracja do przygotowania finałowego performansu – formy prezentacji łączącej techniki teatralne, happeningowe, jak również działania fotograficzne i multimedialne. Scenariusz performansu zostanie stworzony przez same uczestniczki, które wezmą w nim udział w formule opracowanej podczas warsztatów.

– sesja fotograficzna uczestniczek: podczas projektu uczestniczki wezmą udział w sesji fotograficznej poprzedzonej warsztatem „Fotoprzemiany Kobiece”. Podczas warsztatu przyjrzą się sobie, swoim wizerunkom, wizji siebie. Zdjęcia sesyjne będą zwieńczeniem warsztatu.

– finałowy performans połączony z wystawą zdjęć zrealizowany w listopadzie 2020. W trakcie trwania projektu będzie także realizowany materiał filmowy, jako dokument opowiadający o uczestniczkach projektu – ich życiu, pasjach etc.. Materiał filmowy zostanie włączony do finałowego performansu.

Miejsce działań: spotkania „na żywo” w przestrzeniach miejsc na Woli oraz wirtualnie na platformie zoom.
ZGŁOSZENIA DO PROJEKTU: Napisz do nas! Co Cię inspiruje we wspólnym działaniu? Jak widzisz Wolę? O czym chciałabyś opowiedzieć w projekcie?

Zapraszamy do zgłaszania się do projektu: spoldzielniadokumentalna@gmail.com

Kontakty do realizatorek:

Ewa Gampel 504398639

Edyta Ganc 506466488

O Spółdzielni: www.spoldzielniadokumentalna.pl

Projekt jest dofinansowany przez Urząd Dzielnicy Wola Miasta st. Warszawy.

Wernisaż wystawy „Albumy Ursynowa”

Ursynów jaki jest – wszyscy wiemy. Czy na pewno? Czy zatrzymujemy się czasem, aby spojrzeć biegnącym gdzieś przechodniom w oczy? Czy zwracamy uwagę na detale otoczenia, niepozorne przedmioty, czy też cienie na ursynowskich chodnikach? Jak często wstępujemy do miejsc, o których pozornie wiedzieć nie chcemy? Co nas przyciąga, a co odpycha?  I w końcu: czy to, co widzimy możemy zamienić na obraz fotograficzny?

Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy warsztatów fotodokumentalnych realizowanych przez stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna w ramach projektu „Albumy Rodzinne: fotografia łączy pokolenia” skierowanego do seniorów z dzielnicy Ursynów. Pracowali oni nad autorskimi cyklami fotograficznymi. Równolegle sięgali do prywatnych albumów rodzinnych  i własnych historii.  Materiały bieżące zostały stworzone podczas indywidualnych poszukiwań plenerowych, zaś projekty fotodokumentalne bazują na prywatnych archiwach autorów. Efekty twórczych poszukiwań obejrzymy na wystawie fotograficznej „Albumy Ursynowa”, której wernisaż odbędzie się 15 maja  o godz. 18.00   w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Kłobuckiej 14. Wystawę będzie można oglądać do końca maja 2018.

Autorzy zdjęć i projektów fotodokumentalnych: Irena Bielecka, Lolita Brzozowska – Roman, Ludmiła Dąbrowska, Hanna Dziarska – Pałac, Andrzej Pęcikiewicz, Jolanta Sałek, Wiesława Ślepowrońska.

Realizacja projektu: Edyta Ganc i Ewa Gampel

Projekt jest realizowany przez stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna. Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

FORTY FIKCJA – zapraszamy na warsztaty teatralne na Mokotowie!

Czy wiesz czym jest happening teatralny? Czy chciałbyś zagrać w przestrzeni Fortów Mokotów i stać się częścią niezwykłego, spontanicznego wydarzenia?

STARTUJEMY Z PROJEKTEM „FORTY FIKCJA”!
Jesteś związany z dzielnicą Mokotów? Czy mieszkasz tu, a może czasem bywasz? Zapraszamy Cię do teatralnej grupy happeningowej!
Podczas najbliższych tygodni w ramach cyklicznych warsztatów teatralnych stworzymy wspólnie fabułę i ramy happeningu, który odegramy na początku czerwca na terenie Fortów Mokotów:)
To będzie prawdziwa Forty Fikcja:))

PROWADZĄCE:
Ewa Gampel i Edyta Ganc

ZGŁOSZENIA:
spoldzielniadokumentalna@gmail.com
506466488, 504398639

SZCZEGÓŁOWO O PROJEKCIE:
„Forty fikcja” to projekt teatralny o charakterze happeningowym i dokumentalnym, którego finałem będzie wielowymiarowy happening teatralny dziejący się równoległe w kilku przestrzeniach na terenie Fortów Mokotów. Działania happeningowe zakładają wykorzystanie przestrzeni naturalnych, w których dzieje się akcja, jak również ich specyfiki.
DLA KOGO?
Projekt zakłada udział uczestników w różnym wieku – młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Działania będą miały wymiar zarówno teatralny, jak i dokumentalny. Scenariusz happeningu będzie opierał się na twórczej pracy uczestników, improwizacjach powstałych podczas warsztatów, jak również na motywach dokumentalnych związanych z samymi historiami osobistymi uczestników, jak i z Fortami Mokotów.

Projekt jest realizowany przez stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna dzięki dofinansowaniu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Albumy Rodzinne – Fotografia łączy pokolenia

Czy jedno zdjęcie może wyrazić więcej niż tysiąc słów?
W jaki sposób możemy opowiedzieć o codzienności Ursynowa uwzględniając historie nasze i naszych bliskich? Jak pokazać historie powszednie i pozornie banalne?
Na powyższe pytania próbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów fotograficznych w ramach projektu „Albumy rodzinne: fotografia łączy pokolenia”. Wspólnie z uczestnikami spacerujemy po Ursynowie, łapiemy „decydujące momenty” i budujemy lokalne fabuły.


WARSZTATY FOTODOKUMENTALNE:
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z tajnikami fotografii dokumentalnej i fotoreportażu od strony teoretycznej oraz praktycznej. Przyglądają się również własnym albumom rodzinnym.

FINAŁ:
Finałem warsztatów „Albumy rodzinne: fotografia łączy pokolenia” będzie wystawa prezentująca zarówno prace fotograficzne uczestników, jak i wybrane zdjęcia rodzinne i archiwalne zrobione na Ursynowie.

Wernisaż wystawy: 15 maja o godz. 18.00 w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Kłobuckiej 14.

 

Projekt jest realizowany przez stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna. Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Partnerem projektu jest MAL Kłobucka 14.

Deser Pokoleniowy na Woli – próbujemy!

Trwają próby do Deseru Pokoleniowego:))  Projekt „Deser Pokoleniowy” to cykl bezpłatnych warsztatów teatralno – muzycznych realizowanych w miesiącach wrzesień – listopad 2017. Warsztaty mają charakter regularnych prób, podczas których uczestnicy zgłębiają techniki improwizacji, teatru ruchu, happeningu, dramy, teatru dokumentalnego oraz kreatywnych działań pisarskich. Ścieżka dźwiękowa spektaklu budowana jest na bazie motywów muzycznych w tym tanecznych bliskich dwum pokoleniom: Młodzieży 13+ i Młodzieży 60+.

Finałem projektu będzie spektakl teatralny o charakterze muzycznego happeningu zagrany przez uczestników w nietypowej przestrzeni wolskiego biurowca. Dlaczego? Przekonacie się sami:) Niedługo Was zaprosimy!

Warsztaty teatralne prowadzą: Edyta Ganc i Ewa Gampel.

Warsztaty muzyczne i opieka muzyczna: DJ Szyma

Partnerem projektu jest Wolskie Centrum Kultury.

Projekt stowarzyszenia Spółdzielnia Dokumentalna jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawa.

Teatralne warsztaty międzypokoleniowe w OEK Sadyba!

Halo Sadyba! Wraz z Ośrodkiem Edukacji Kulturalnej „Sadyba” zapraszamy na bezpłatne WARSZTATY TEATRALNE.

Prowadzimy nabór do 2 grup wiekowych, dlatego mile widziane są wszystkie chętne osoby w wieku od 10 do 100 lat!

Spotkania odbywają w PONIEDZIAŁKI. Start 11 września!

Grupa 1 dorośli i seniorzy (godz. 14.40-16.10)

Grupa 2 dzieci (od 10 lat) i młodzież (godz.16.10-17.40)

Warsztaty teatralne są bezpłatne – realizowane w ramach Budżetu Partycypacyjnego na 2017r. Wspólnie stworzymy grupę międzypokoleniową, która opracuje scenariusz przedstawienia i wystawi premierowy spektakl.

 

ZAPISY: Ośrodek Edukacji Kulturalnej „Sadyba” ul. Korczyńska 6 tel. 22 642 59 08, kom. 608 554 398

Informacje na temat założeń i programu: spoldzielniadokumentalna@gmail.com